JAK ZROBIĆ SMYCZ DO KLUCZY?


Odkąd pierwszy raz zobaczyłam peruwiańskie kolory, zakochałam się w nich bez pamięci. Są na wszystkich pamiątkach pochodzących z tego kraju. Jednak wśród wielu już gotowych przedmiotów można także znaleźć półfabrykaty, czyli elementy do wyrobu różnorakich przedmiotów: koraliki, taśmy, tkaniny. Takie są właśnie wstążki plecione przez peruwiańskich rzemieślników. Ja nazwałam je "Ribbon Inca", ponieważ pod taką nazwą znalazłam je w peruwiańskim sklepie. Oto jeden z pomysłów na wykorzystanie kolorowych tasiemek - peruwiańska smycz do kluczy z aniołkiem.


Potrzebne są:
* kawałki wstążek "Ribbon Inca" ok 70 cm na jedną smycz
* karabińczyk "rybka"
*przekładka z aniołkiem (nie jest wymagana, ale stanowi uroczy dodatek)
*klej na goraco

Karabińczyki powinny mieć odpowiedni rozmiar do szerokości wstążki


A różne przekładki można kupić w sklepach z artykułami do wyroku biżuterii


Spójrzcie...tasiemek nie zszywamy ze sobą (choć można też tak zrobić), ale sklejamy przy użyciu kleju na gorąco. Sprawdzone! Dwa końce mocno się trzymają i dodatkowo nitki siś nie prują.


Łączymy wstążki z karabińczykiem...


...i zakładamy ozdobnego aniołka.


GOTOWE! 
Warsztat misyjny szykuje się na kiermasz. Mam nadzieję, że takie kolorowe smycze spodobają się odwiedzającym nasze stoisko?

P.S. wstążki oraz gotowe smycze można kupić w sklepie



JAK WYGLĄDA TAJSKI STRÓJ NARODOWY?

W tym roku Kolędnicy Misyjni pójdą z Dobrą Nowiną o Bożym Narodzeniu, by w imieniu dzieci z Tajlandii prosić o pomoc dla nich. Długo trwało przeszukiwanie zdjęć, aby dla Was wybrać te, które najlepiej oddają klimat Tajlandii, pokazują regionalne i religijne stroje i zwyczaje ludzi, mieszkańców Azji. To całe bogactwo kolorów, pięknych tkanin, bogato zdobionych nakryć głowy. Tak jak w Polsce regionalne stroje funkcjonują od święta w czasie ważnych uroczystości, także w Tajlandii używa się ich w czasie wyjątkowych i ważnych wydarzeń. 

Zobaczcie naszą galerię. To zdjęcia przesłane do Papieskich Dzieł Misyjnych przez misjonarza.

Fot. Archiwum PDMD

fot. Archiwum PDMD

fot. Archiwum PDMD


Warsztacie Misyjnym zrobimy tajskie religijne nakrycie głowy. Wykonane jest kartonu, tektury, z użyciem gorącego kleju, złotej farby, kleju i złotego brokatu.


Z tekturki robimy opaskę na głowę, dopasowując jej rozmiar do głowy dziecka. Wycinamy z przodu część tak jak na zdjęciu.


Przy pomocy gorącego kleju mocujemy stożek wykonany z innego kawałka tekturki. 



O w ten sposób:



Robimy jeszcze jeden stożek, taki jakby "róg" , bardziej ostry i również mocujemy do czapeczki przy użyciu kleju na gorąco. Taki klej najlepiej się sprawdza.




Teraz również klejem na gorąco robimy na całej czapeczce takie kropelki. Czekamy aż klej wyschnie. To zajmuje trochę czasu, bo trzeba całe nakrycie głowy pokryć takimi kropelkami. Będą to imitacje drogocennych kamieni ;-)



Malujemy nakrycie głowy złotą farbą akrylową. Można to zrobić nawet dwa razy, aby dobrze pokryć farbą wszystkie zakamarki.



Na koniec możecie jeszcze pokryć czapeczkę bezbarwnym klejem i posypać złotym brokatem.





A to inne stroje regionalne, które mogą stanowić inspirację dla Was.
fot. Arch. PDMD


fot. Arch. PDMD

fot. Arch. PDMD







JAK ZROBIĆ SKARBONKĘ W KSZTAŁCIE KWIATU?

KOLĘDNICY MISYJNI DZIECIOM Z TAJLANDII
2016 







W Misyjnych materiałach liturgicznych "Kolędnicy Misyjni 2016" ks. Tomasz Atłas Dyrektor PDM powiedział we wstępie:

Kochani Kolędnicy Misyjni! W bieżącym roku duszpasterskim będzie nam towarzyszyć piękne hasło: „Idźcie i głoście”. Słuchając tych słów, trudno nie pomyśleć o Jezusie, który wciąż nas posyła do głoszenia Dobrej Nowiny. Trudno też nie skojarzyć tego hasła z Wami, Młodymi Misjonarzami, którzy – nawiedzając nasze rodziny – głosicie, że Pan Jezus narodził się, aby nas zbawić. W najbliższych tygodniach ponownie wyruszycie, aby kolędować, modlić się, przynosić radość i pokój. Co więcej, kolędując będziecie także zwracać uwagę rodzin na sytuację Waszych rówieśników w dalekiej Tajlandii. Tak wielu z nich jest „anonimowych”, bez dokumentów, a przez to bez prawa do nauki, rozwoju i lepszej przyszłości… Niech Wasze modlitwy, trud kolędowania i zebrane ofiary sprawią, że dzieciństwo małych mieszkańców tego odległego azjatyckiego kraju stanie się prostsze i szczęśliwsze. A zachętą dla Was niech będą słowa samego Jezusa: „Idźcie” (Mk 16, 15) oraz świadomość, że jako kolędnicy pięknie wypełniacie uczynki miłosierdzia – te dla ciała i dla duszy. Życzę owocnego kolędowania i już dziś dziękuję Wam i Waszym opiekunom za otwartość i zaangażowanie. 

Anna Sobiech - Sekretarz Krajowy PDMD:
 "Kolędnicy misyjni w tym roku zostawią w naszych domach na pamiątkę gwiazdę wpisaną w kwiat. To gwiazda nadziei i wdzięczności. Nadziei, bo nawiązuje do Betlejemskiej Gwiazdy, która prowadziła Mędrców ze Wschodu do Zbawiciela. Mędrcy zawierzyli i ujrzeli spełnienie Bożych obietnic. Wdzięczności, bo nawiązuje do blasku Ewangelii, która „oświeca tych, którzy w mroku i cieniu śmierci mieszkają, a nasze kroki kieruje na drogę pokoju”. Obdarowani tym światłem jesteśmy posłani, by się nim dzielić z innymi. Kształt kwiatu nawiązuje do Tajlandii i piękna tego kraju, który słynie z życzliwego uśmiechu i delikatności jego mieszkańców, a także do sposobu, w jaki powinna być przekazywana Ewangelia – z szacunkiem i uwagą, w duchu miłości. Delikatny kwiat symbolizuje niewinność i bezbronność dziecka, które wymaga opieki i ochrony ze strony dorosłych. Jednocześnie przypomina o tysiącach dzieci w Tajlandii, których niewinność pozbawiona jest ochrony. Kolędnicy misyjni są posłańcami Dobrej Nowiny i zapraszają nas do duchowej wymiany darów we wspólnocie Kościoła  powszechnego. Pozwólmy obdarować się kolędnikom i sami też obdarujmy ich życzliwością i otwartością, a przez nich obdarujmy również ich rówieśników w Tajlandii, którym tak ofiarnie niosą swoją pomoc. Przyjmijmy ich z zaufaniem i radością, wysłuchajmy z uwagą i troską, zaśpiewajmy z nimi kolędę, ufną modlitwę, i złóżmy mały datek"


SKARBONKA KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH
ma kształt kwiatu. Nawiązuje do pamiątki kolędowania. 

Wykonaliśmy ją z tekturowej rury, bibuły, przy użyciu nożyczek i kleju. Jeśli nie macie takiej rury z kartonu, możecie ją zrobić sami zwijając tekturę w rulon.


Najpierw zrobiliśmy z tekturowych kółek zatyczkę do rurki - dno i wierzch. We wierzchniej powstał otwór taki, jaki musi mieć skarbonka. Wiadomo, do wrzucania pieniędzy.




Ta rura z tektury to jest łodyga kwiatka. Owijamy ją zatem zieloną bibułą, krepiną...


Z żółtej bibuły zrobiliśmy pręciki kwiatu, a z różowej płatki. Nasza skarbonka wyszła dość spora...



Z zielonej bibuły możecie zrobić listki. Wszystko mocujemy przy użyciu kleju lub taśmy klejącej.



O tak! Gotowe!