JAK POMALOWAĆ DREWNIANY KRZYŻ?


Kolejny raz w Warsztacie ozdabiam drewniany krzyżyk, aby pokazać Wam misyjne kolory: czerwony, żółty, niebieski, zielony i biały. 
W wielu krajach ozdabia się Krzyż najczęściej w ludowe wzory, regionalne motywy, aby podkreślić ważność Krzyża w codziennym życiu mieszkańców. W polskich katolickich domach, w każdym pomieszczeniu znajduje się krzyż. Kiedy malowałam krzyżyki, nie miałam jeszcze pomysłu na "pasyjkę". "Pasyjka" to sama figurka Pana Jezusa. Jak ukazać Pana Jezusa na moim krzyżyku? Natchnienie przyszło, kiedy weszłam do sklepu charytatywnego Fundacji Salvatti.pl AMAKURU

Wśród wielu figurek, drewnianych wizerunków Pana Jezusa, Matki Bożej, znalazłam koszyczek z małymi drewnianymi "patyczkami". Okazało się, że były to właśnie takie pasyjki, jakich szukałam do moich krzyżyków. Pochodzą z Afryki. Powiedziałam bardzo miłej Pani w sklepie, że są idealne do mojego projektu i tak zostałam szczęśliwą posiadaczką pasyjek. Mogłam dokończyć tworzenie wpisu na blogu.

Oto jak powstawały krzyżyki:

Potrzebne są:
*Drewniany "surowy" krzyżyk dostępny w sklepie www.misyjnekolory.pl
*Lakiery do paznokci w pięciu kolorach (najtańsze jakie są w sprzedaży - ok 3-4 zł za sztukę)
*czarny pisak permanentny (do pisania po sztucznych tworzywach)



Najpierw malujemy krzyżyk lakierem i czekamy aż dobrze wyschnie.


Później ozdabiamy krzyżyk przy użyciu flamastra. We wzory jakie tylko sobie wymarzycie.



Na koniec przy użyciu kleju na gorąco przymocowałam Pana Jezusa do krzyżyka. Powstał w ten sposób piękny misyjny krzyżyk. Zrobiłam 4 krzyżyki. Zostaną przeznaczone na sprzedaż, a dochód przekażę na misje.






JAK ZROBIĆ BRANSOLETKI MAKRAMOWE?


Misyjna modelka ;-)
Tworzenie bransoletek i misyjnych dodatków to jedno z moich ulubionych kreatywnych zajęć. Kolorowe sznureczki, koraliki tak fantazyjnie się zaplata a efekt końcowy zachwyca oko. 
Dziś zrobiłam bransoletki z pięknymi koralikami ceramicznymi. Są ręcznie malowane a przyjechały do mnie z Peru. Zachwycam się wielością wzorów i kolorów, kiedy na nie patrzę.

Koraliki ceramiczna z Peru



Powstawanie tych małych "cudeniek" to ciężka i żmudna praca. W krajach misyjnych, takich jak Peru, ludzie wyplatają bransoletki, tworzą piękne ozdoby, aby zarobić na swoje utrzymanie. Kupując pamiątki misyjne, które przywożą do naszego kraju misjonarze, wspieramy lokalnych twórców w krajach misyjnych.
Co jeszcze możemy zrobić?
Zorganizujecie misyjny kiermasz w Waszej parafii, w szkole, wśród znajomych. Dochód ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych bransoletek, breloków, różańców może zasilić fundusz misyjny. Zachęcam Was do działania!


A oto kolejny pomysł na bransoletki makramowe. 
Do ich wykonania użyłam koralików ceramicznych i satynowych sznureczków różnej grubości. Sznurki i koraliki są dostępne z sklepiku www.misyjnekolory.pl



Inspirację i schematy wykonania węzełków można znaleźć m. in. 
w książkach "Makramy"


Oto wykonanie bransoletki krok po kroku








Gotowe! 








JAK USZYĆ AFRYKAŃSKĄ TUNIKĘ?


Szczęśliwie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i formacyjny. Przed nami czas wielu animacji misyjnych i przygotowań do wielkiego wydarzenia, jakim będzie Niedziela Misyjna. To szczególny dzień obchodzony w przedostatnią niedzielę października i towarzyszący mu Tydzień misyjny, w czasie którego szczególnie modlimy się, aby Ewangelię poznali Ci, którzy jeszcze nigdy nie słyszeli o Jezusie. 
Niedzielę misyjną można obchodzić na wiele sposobów: najważniejsze - spotkać się w Kościele na wspólnej Eucharystii,  aby modlić się w intencji misji, misjonarzy i o nowe powołania misyjne. Można też zorganizować specjalne nabożeństwa w Tygodniu Misyjnym, kiermasze, pikniki misyjne, gry i zabawy.

W tym roku przygotowałam dla Was instrukcję "krok po kroku" jak uszyć tunikę afrykańską. Niedzielę Misyjną można ubogacić specjalnie na ten dzień przygotowanymi strojami. Można to zrobić z jakiegokolwiek kolorowego materiału, ale można i polecam szczególnie z materiału zawierającego gotowy wzór tuniki.


Różne kolory tej tkaniny możecie kupić w sklepie internetowym www.missio.pl lub www.misyjnekolory.pl

Kawałek tkaniny z wzorem na koszulę/tunikę ma wymiary ok 90 cm x 115 cm.
Wystarczy na uszycie stroju misyjnego dla Małego Misjonarza czy Kolędnika Misyjnego w wieku od 6 do 12-13 lat.

To jest schemat tuniki:
A tak wygląda materiał zwany batikiem, to tzw. tkanina woskowana. Może też posłużyć jako serweta na stół. Prawda, że jest bardzo dekoracyjna? 
Przygotujecie też nożyczki, nici w odpowiednim kolorze oraz specjalną taśmę, zwaną "lamówką".


Pośrodku wycinamy otwór na głowę dziecka oraz rozcięcie z przodu. Bez tego rozcięcia trudno będzie przełożyć tunikę przez głowę.


Trzeba wyciąć kształt koszulki. Najlepiej t-shirt dziecka przyłożyć do tkaniny, aby mieć na wzór odpowiednią wielkość - długość, szerokość. Weźcie pod uwagę to, że tunika będzie noszona na innym ubraniu czy kurtce więc powinna być uszyta "z zapasem".


Wokół szyi wszywamy lamówkę. 



Jak widać tam, gdzie spotkały się dwa końce lamówki (dół rozcięcia pod szyją) taśma się pruje i nie ładnie to wygląda. Dlatego zamaskowałam to kawałkiem tkaniny (zdj.poniżej)





Teraz trzeba zaszyć boki i rękawki. Ścieg prosty + zygzak, aby materiał się nie pruł. 



Przewijamy tunikę na prawą stronę i gotowe! Z pozostałych kawałków tkaniny można doszyć np. kieszonki.