Modlitwa Pięciu Palców - brelok

      W sklepie z rożnymi drobiazgami nie mogłam przejść obojętnie obok foremek do ciasteczek w kształcie rączek. "Modlitwa pięciu palców"!!! To była moja pierwsza myśl. Mamy Wielki Post i jakoś tak niezręcznie mi proponować Wam zrobienie ciasteczek. Ale?...breloczek? W kolorach misyjnych? Z całą pewnością możecie spróbować zrobić taki sam, nawiązujący do modlitwy papieża Franciszka. 
     Ciasteczka zrobimy następnym razem.

     Dzisiaj taka wspaniała okazja, aby zrobić coś misyjnego. Druga niedziela Wielkiego Postu - wspieramy misjonarzy ;-)


Przygotujcie modelinę w pięciu kolorach. Do swojej pracy użyłam modeliny FIMO. Ale różne rodzaje modeliny są dostępne i niedrogie. Jeśli nie znajdziecie foremek w kształcie rączki, możecie użyć innej, np: serduszka. 



Połączcie ze sobą pięć kolorów misyjnych: żółty, niebieski , biały, czerwony, zielony. Rozwałkujcie modelinę i wycinajcie z niej kształty. A może uda się Wam ulepić rączkę bez użycia foremki?






Przy pomocy słomki zróbcie otwór na sznureczek



Nie wyrzucajcie skrawków modeliny. 
Wymieszane spontanicznie kolory też się fajnie prezentują.


Gotowe łapki trzeba upiec w piekarniku, aby stwardniały. 
Przepis na pieczenie znajdziecie na opakowaniu. 
Dla modeliny FIMO jest to ok 20 min. w temp. piekarnika 110 st.
Ja się zagapiłam i moje łapki piekły się dłużej i w wyższej temperaturze. Kolory troszkę się zmieniły a w kuchni było dużo dymu ;-)



Na koniec przewiążcie sznureczek, rzemyk, albo użyjcie elementów z jakiegoś starego, niepotrzebnego breloka.

A tutaj tak dla przypomnienia o co chodzi ;-)











JAK ZROBIĆ KOSTKĘ EDUKACYJNĄ "Dekalog małego misjonarza"


Widzieliście kiedyś takie wesołe, kolorowe kostki, które rozkładane na wiele sposobów, w kolejnych krokach odsłaniają nowe obrazki? Były to obrazki z modlitwą, albo wesołe historyjki o tym, jak być dobrym? Dziś zrobimy taką kostkę z wykorzystaniem naklejek "Dekalog małego misjonarza". Wasi opiekunowie mogą nabyć takie naklejki TUTAJ. W sklepiku misyjnym jest też wiele przydatnych publikacji.

Wykonanie kostki jest trudne, wymaga skupienia i precyzji, aby ostatecznie dobrze się nią posługiwać.
Kto się podejmie wyzwania? Czekam na zdjęcia tej i innych Waszych prac.

Potrzebne są:
-8 klocków sześcianów, np z pianki lub drewniane stare klocki z układanki.
Jeśli nie znajdziecie klocków sześcianów to można zrobić takie z tekturki. Będzie więcej pracy do wykonania, ale efekt ten sam.
To jest szablon kostki.


-Naklejki , najlepiej niech będą to kwadraty o boku = dwukrotności boku klocków. Mam nadzieję, że zrozumieliście. Jak nie to w dalszej części się Wam rozjaśni. Użyjemy 12 szt. takich naklejek.



Każdą okrągłą naklejkę z "Dekalogu" nakleiłam na samoprzylepne kwadraty. Tło to kolorowe samoprzylepne wycinanki.



Do dzieła!
Ustawcie kostki w taki sposób:
Pierwszą naklejkę rozcinamy na pół i przyklejamy na klocki 
(od góry)



Wykonujemy taki ruch klockami i przyklejamy odpowiednio przycięte naklejki nr 2 i 3


O tak ....


Teraz obracamy klocki tak i przyklejamy naklejki nr 4 i 5: 
Zobaczcie jak przycięte są naklejki. Zróbcie dokładnie tak samo!



Kolejny trudny krok. Naklejka szósta:



Krok siódmy i naklejki 7 i 8:




9 i 10 to powtórzenie kroku 4 i 5



Na koniec przyklejamy naklejkę 11 i na spodzie na przeciwległym boku naklejkę nr 12.



A tak wygląda kostka w zabawie



JAK ZROBIĆ GRĘ "Historyjki z misją"?




Czasami pomysł w misyjnym warsztacie przychodzi niespodziewanie. Jakość zdjęć pokazuje, że realizowałam go późno w nocy, aby szybko Wam pokazać nową zabawę. Poznajcie grę z obrazkami "Missio Story", z których sami tworzycie historyjki i opowiadania. O misjach, o Kościele, o Waszej rodzinie i szkole... Poprzez zabawę możecie się zintegrować w grupie i lepiej poznać. Przez zabawę możecie zastanowić się nad tym, czym są misje i jakiej Waszej pomocy potrzebują misjonarze.
Każdy z Was może samodzielnie wykonać grę.




1. 
Wycięłam z grubej tekturki kwadraciki o wymiarach 5 cm na 5 cm. Może to być jakaś niepotrzebna teczka na dokumenty lub inna tekturka z pudełka, np. po ciasteczkach. Moje kwadraciki z jednej strony były już białe, ale z drugiej szare. Podkleiłam je kartką z bloku technicznego i wycięłam. 


2. 
Na każdym kwadraciku narysowałam prosty obrazek. Używałam do tego czarnego cienkopisu. Niektóre obrazki są kolorowe, inne pozostały czarno-białe. Aby podkreślić "misyjność" gry używałam  tylko te kolory: czerwony, zielony, niebieski i żółty.


3. 
Moich kwadracików jest 16. Każdy ma obrazek po obu stronach, więc obrazków jest 32. Zobaczcie jakie obrazki są na moich kwadracikach. Możecie zrobić takie same lub dodać swoje elementy zabawy.




4.
Uszyłam kiedyś woreczek na różne drobiazgi i teraz przydał się, aby schować grę i zabrać ją ze sobą na spotkanie Ogniska misyjnego lub w rodzinną podróż samochodem. 


Oto przykład gry:
Wylosowałam z woreczka 6 obrazków. Zaczynamy opowiadanie. Może Każdy po kolei? Grać może dowolna liczba uczestników. Możecie się umówić po ile obrazków losujecie...po 6, po 7...
Na wylosowanych obrazkach jest:
Domek/chtaka afrykańska
Aniołek
Rodzina
Buty
Kościół
Fletnia Pana


"[Rodzina] Moja mama i mój tata są bardzo kochającymi rodzicami, dużo pracują, ale wolne dni spędzamy zawsze razem. [Aniołek] rodzice nauczyli nas pierwszej modlitwy do Anioła Stróża (teraz uczestnicy zabawy też mogą się wspólnie pomodlić). [Kościół] W każdą niedzielę uczestniczymy we Mszy św. w naszej parafii. [Fletnia Pana] Nasz ksiądz wikariusz przed kilkoma miesiącami wrócił z misji. Był misjonarzem w Ameryce południowej. Wiele razy opowiada dzieciom o Boliwii, tamtejszym kościele i zwyczajach. [Buty] Mówił też o biedzie. Dzieci chodzą tam boso, często chodzą głodne i muszą ciężko pracować. Dlatego postanowiliśmy zrobić zbiórkę ciepłych ubrań dla naszych rówieśników i przekazać je fundacji, która wyśle nasze dary do biednych dzieci.[Chatka/domek] Wiemy, że musimy modlić się za naszych rówieśników na całym świecie. W Afryce, w Azji, na wyspach Oceanii też dzieci cierpią i nasza modlitwa może wyprosić  dla nich wiele łask."

Udanej zabawy!