JAK OBIERAĆ KOKOSA?


Palma kokosowa to  drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia, z jednej rocznie może spaść ponad 70 orzechów.


Każdy kokos ma trzy otwory kiełkowe...
Na owocu znajdują się trzy otwory kiełkowe, ale tylko jeden pokryty jest tak miękką skorupą, że może się przez nią przebić kiełkujący pęd. Wewnętrzną ścianę kokosa wyścieła gruba warstwa bielma. To jest Kopra, zawiera do 70% tłuszczu, 14% cukrów i 7% białka. Wnętrze kokosa wypełnia płynna postać bielma –mleko kokosowe. Owoc zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów oraz stanowi bogate źródło żelaza i witaminy C, jak i potasu. 








Łyżka i widelec zrobiony z łupiny orzecha - kokosa


Kokos jest smaczną i zdrową przekąską. Robi się z niego płatki i wiórki, jako dodatek do ciast, wykorzystuje się w kosmetyce a ze skorupy robi się ozdoby, korale, naczynia.









Jak obierać kokosa?

Kokos jest świeży jeśli w potrząsanym owocu „chlupie” mleczko. Robimy cienkim nożem otwór w jednym z trzech otworów kiełkowych i wylewamy mleczko kokosowe. Tępą stroną dużego noża uderzamy w kokos, aby rozłupać skorupę. Z wnętrza wykrawamy biały miąższ, który okrawamy z brązowej łupinki.














SMACZNEGO !




JAK ZROBIĆ DOMOWE SEZAMKI?


Składniki:
·         Ok. 450 g cukru
·         300 g nasion sezamu
·         8 łyżek zimnej wody


Do garnka wsypujemy cukier i wlewamy wodę. Gotujemy na małym ogniu i cały czas mieszamy, aż z cukru powstanie gładki karmel. Na oddzielnej patelni lekko prażymy ziarenka sezamu. Najlepiej używać teflonowych garnków i patelni. 
Nie przerywając mieszania karmelu, dodajemy sezam. Jeszcze chwilę całość gotujemy, aż masa nabierze ciemnozłotego koloru. Masa jest bardzo gorąca, ale stygnąc szybko twardnieje. Ostrożnie wylewamy masę na papier do pieczenia. Nakrywamy drugim papierem i rozwałkowujemy na cienki placek. Odstawiamy do ostygnięcia. Gdy już całkowicie wystygnie zdejmujemy papier i łamiemy ją na kawałki. SMACZNEGO!
Jeśli zamiast 300 g ziarna sezamu dodacie inne orzechy, płatki owsiane, rodzynki, pestki słonecznika czy pestki dyni otrzymacie bardzo pożywne i zdrowe słodycze.



Ciekawostka!
Sezam indyjski, znany także jako sezam wschodni, kunżut, łogowa wschodnia występuje tylko w uprawie. Z nasion otrzymuje się jadalny olej, który jest tłoczony na zimno. Ma jasnożółtą barwę i jest bezwonny. Jest on surowcem do produkcji margaryny, służy do wyrobu chałwy i ciastek – sezamków. Piekarnie wykorzystują ziarno sezamowe do posypywania pieczywa dla smaku czy aromatu. Ziarenka sezamu mogą posłużyć jako panierka do smażenia mięsa. 

JAK OBIERAĆ ANANASA?






JAK ZROBIĆ HAMAK?


Hamak można wykonać samodzielnie z mocnego materiału, np. narzuty lub zasłony. Potrzeba kawałka o wymiarach 250 x 150 cm. Krótsze boki zaginamy ok. 10 cm i zaszywamy mocną nicią (na rysunku są to czarne krzyżyki). Przekładamy mocną linkę i zaciskamy. Hamak można zabrać do parku, do lasu i zamocować go na dwóch oddalonych od siebie o ok. 2 m drzewach.




Dziecko w hamaku w Amazonii fot. Ela Rotter

JAK ZROBIĆ AFRYKAŃSKIE KORALIKI Z PAPIERU?

Afrykańska biżuteria

Potrzebne materiały:
Papier kolorowy, np. ze starych gazet
Klej, nożyczki,
Patyczki do szaszłyków
Sznurek lub gumka

Na papierze A4 rysujemy trójkąty 2cm podstawy i wysokość na długość kartki. Wycinamy trójkątne paseczki. Smarujemy klejem i zawijamy na drewniany patyczek do szaszłyków lub wykałaczkę. Kiedy klej wyschnie zdejmujemy koralik z patyczka. Gotowe papierowe koraliki można dodatkowo ozdobić flamastrami lub klejem z brokatem i nawlekać na sznurek. Teraz możecie zrobić własne korale i bransoletki.

Pomysł : s. Urszula Bayer z dziećmi ze Świnoujścia








JAK ZROBIĆ KOLOROWY MAKARON?


Kolorowy makaron
Przepis na ciasto:
½ szklanki mąki
szczypta soli
1 łyżka oleju
150 ml wody
Naturalne barwniki: galaretki, przyprawa curry lub kurkuma, esencja barszczu czerwonego, szpinak

Każdą porcję makaronu przygotowujemy oddzielnie. ½ szkl. mąki łączymy z oliwą, solą oraz 150 ml gorącej wody z barwnikiem. Aby uzyskać makaron czerwony wodę mieszamy z barszczem. Aby powstał żółty kolor ciasta wodę mieszamy z łyżką curry. Kolor niebieski można uzyskać z galaretki a zielony dodając szpinak. Jeśli nie dodamy żadnego barwinka ciasto będzie białe. Ciasto trzeba dobrze wygnieść, dodać mąkę w zależności od potrzeby, aby było elastyczne i gładkie.
Porcje ciasta wałkujemy cienko, posypujemy mąką aby się nie sklejało i zwijamy w rulonik a następnie kroimy na paski. Wszystkie kolory można gotować razem. Nie pomieszają się.
Do gotującej się osolonej wody dodajemy oliwę, aby makaron się nie zlepiał a po ugotowaniu płuczemy kluski zimną wodą.

Tak przygotowane kolorowe kluski można podawać do rosołu lub na słodko z białym serem.
Smacznego!