JAK ZROBIĆ WESOŁE MARAKASY?


W Świecie Misyjnym 05/2013 wędrujemy do Wenezueli, kraju położonego w Ameryce Południowej, na północy kontynentu, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. Czy wiecie, że Wenezuela jest trzykrotnie większa od Polski, ale mieszka w niej mniej ludzi (28 mln.) Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym ciekawym kraju,  sięgnijcie po Świat Misyjny. Naprawdę warto! 


W tym miesiącu w Warsztacie misyjnym zobaczycie, jak zrobić wesołe marakasy, instrumenty używane w Ameryce południowej, ale nie tylko. Są bardzo powszechne, ponieważ łatwo się na nich "gra". Wystarczy nimi poruszać w rytm piosenki... 



for. za zgodą arch. MCK Sokół w Nowym Sączu


Do środka butelki włóżcie np. ryż lub makaron. Drobne zboża to cichy dźwięk instrumentu. Jeśli włożycie do buteleczek np. makaron, to marakasy będą głośne. 





Zakręćcie butelki i z tekturki i taśmy zdóbcie uchwyt do trzymania. 




Instrument jest prawie gotowy tylko trzeba go ozdobić, np. okleić kolorową taśmą klejącą, wstążkami czy papierem Możecie narysować wzorki flamastrem lub dodać ozdoby z naklejek.





JAK ZROBIĆ NA OBIAD AFRYKAŃSKI KOCIOŁEK?




Potrawa, którą chcę Wam zaproponować to "Kociołek" dodajmy, że afrykański. Afrykański dlatego, że jedzenie potraw jednogarnkowych i wieloskładnikowych jest bardzo popularne w Afryce. 
Do żeliwnego kociołka, czyli takiego bardzo ciężkiego specjalnego garnka wrzuca się całą masę warzyw, różne rodzaje mięsa oraz ulubione przyprawy.




Garnek smaruje się oliwą i wykłada dno i brzegi liśćmi kapusty



Następnie wrzuca się obrane ziemniaki, marchewkę, paprykę, kawałki karkówki, pokrojoną kiełbasę, cebulę, czosnek oraz przyprawy i całość przykrywa się liśćmi kapusty.




Kociołek ma pokrywkę zamykaną bardzo szczelnie. Potrawę "gotuje się" stawiając garnek na kamieniach bezpośrednio na ogniu lub zawieszony nad ogniskiem.


Zanim warzywa i mięso przenikną swoim smakiem i aromatem przypraw i zanim zdejmiecie garnek z ognia można upiec kiełbaski i wysłuchać ciekawych historii. Gotowanie trwa ok 1 godziny. 

  

JAK SIĘ ROBI MASAJSKĄ BIŻUTERIĘ?

Świat Misyjny nr 4/2013 cały poświęcony jest Tanzanii a Wasza ulubiona strona Warsztatu misyjnego...zobaczcie sami!


zdj. Arch. PDMD

Potrzebne są:
Drobne szklane koraliki
Elastyczny gruby drut jubilerski oraz cienki drucik do nawlekania koralików
Narzędzia do cięcia drutu 


Przygotuj potrzebne materiały i narzędzia oraz swoje miejsce pracy. Koraliki najlepiej nawlekać na stole wyłożonym obrusem, aby nie „uciekały”
Z grubego drucika robimy prostokąt o wymiarach ok. 15cm x 3cm i mocujemy krótsze  „szczebelki” w odstępach ok. 3cm.
Gotowa „drabinka” to szkielet do nawlekania koralików




Nawlekaj kolorowe koraliki wg własnego upodobania na cienki drucik. Nawlekaj do „szczebelka” a następnie owiń drucik wokół niego i nawlekaj dalej.
Oto nawleczone dwa rządki koralików
Pamiętaj, aby mocno zaciskać drucik, wtedy koraliki nie rozsypią się. Gotowa bransoletka będzie  bardzo kolorowa i gotowa do założenia na nadgarstek.

Możecie spróbować swoich sił i wykonać wiele oryginalnych ozdób, kolczyków, wisiorków oraz naszyjników w afrykańskim stylu.






CO TO JEST KURUT? MONGOLIA NA ŚNIADANIE...


Ciekawostki kulinarne:


W Azji centralnej i tylko tam można spotkać tzw. „Kurut” czyli przekąski zrobione z wysuszonego zsiadłego krowiego mleka lub jogurtu. Dodawane są do nich przyprawy np. sól, koperek, pieprz, ostra papryka. Z twarożku robi się kulki, które następnie  suszy się na słońcu. Można je przechowywać przez wiele miesięcy.  Spożywa się je same lub rozpuszcza w gorącej wodzie i tak powstaje cos w rodzaju kefiru.

Zrobione w misyjnej kuchni twarożkowe kuleczki nie będą tak trwałe, bo zrobimy je ze świeżego sera, nie będziemy ich suszyć na słońcu, ale zjemy w ciągu kilku dni same lub jako dodatek do kanapek.


Twarożkowe kuleczki

Lista zakupów:
150 gram tłustego białego sera
1 łyżka gęstej śmietany
Sól do smaku
Przyprawy: kolorowy pieprz, curry, kolorowy czosnek, suszone pomidory z bazylią i czosnkiem lub inne Wasze ulubione





Twaróg rozdrabniamy, mieszamy ze śmietana i solą. Formujemy kulki o średnicy ok. 3cm. Ziarenka kolorowego pieprzu rozdrabniamy np. w moździerzu. Czosnek mieszamy z curry. Przyprawy przesypujemy do małych miseczek i obtaczamy w nich kulki twarożkowe.  Potrawa jest gotowa do spożycia od razu po przygotowaniu lub może być przez kulka dni przechowywana w lodówce. 










JAK SIĘ ROBI BRANSOLETKI PRZYJAŹNI?



Aby zrobić kolorową bransoletkę musicie przygotować mulinę, koraliki i nożyczki.
Taką ozdobę mogą nosić zarówno chłopaki jak i dziewczyny. Możecie zrobić bransoletki dla kogoś bliskiego, jako pamiątkę z wakacji czy prezent na różne okazje. Pokażę Wam jak zrobić najmniej skomplikowany wzór. 






10 nitek o długości ok 100 - 120 cm zawiążcie w supełek i przymocujcie, np agrafką do spodni (żeby nitki były napięte, wtedy łatwiej będzie wiązać supełki)




Supełki wiąż: dwa supełki na każdej nitce po kolei
Pierwsza nitka przez każdą następną tak powstaje rządek 
Pierwszą nitkę trzeba zaplatać przez każdą następną aż ta pierwsza będzie ostatnia....



Tak wiąże się supełki.... 




Między nitki można nawlekać koraliki


Na początku mulina może się troszkę plątać, ale poradzicie sobie ;-) Życzę wytrwałości i cierpliwości w wiązaniu supełków.